en  

Foto / Vězeňská ulice

Vězeňská ulice

Vězeňská ulice

V srdci Starého Města jsme se podíleli jako generální dodavatel na rekonstrukci bytu podle návrhu spoluautorek Markéty Bromové a Lenky Míkové.

Byt se nachází v secesním domě, jehož charakter se propisuje i do interiéru skrz okna a vnitřní dveře v původním historickém vzhledu a vysoké stropy. Dům i bytové jednotky už před naším zásahem prošly celkovou rekonstrukcí, na kterou bylo nutno navázat. Dispozice bytu se skládá ze dvou částí s odlišným charakterem, a tak i hlavní koncept návrhu tvoří dva opačné a doplňující se principy. Do velkorysého obytného prostoru jsou přiznaně vložené minimalistické prvky interiéru zdůrazněné tmavou barvou, v menších místnostech ve zbytku bytu se naopak interiérové prvky stávají součástí stěn skrz kazetové obklady navazující členěním i barvou na historické dveře a okna.

Drobné stavební úpravy napravují dispozici tak, aby místo malých oddělených šaten v každé ložnici vzniklo více úložného prostoru a zároveň místnosti byly prostornější. Vestavné šatny jsou nově integrované v rámci obkladu celých stěn s kazetovým členěním, které vychází z rozměrů historických dveří, nicméně otvíravé díly skříní se na něj záměrně úplně nevážou a tím decentně prozrazují svou funkci a současný původ. Kazetové stěny vytvářejí hlavní interiérový prvek v ložnicích i předsíni jako jednotící linka i když pokaždé trochu jinak, zároveň prostory zabydlují. V hlavní ložnici obklad zahrnuje i polstrované čelo postele, v hostinském pokoji v sobě skrývá dveře do koupelny a skříně, v chodbě maskuje šatnu i technické prvky a zdůrazňuje průchod do obývacího prostoru.

Ten s ložnicemi kontrastuje vzdušností a otevřeností prostoru a proto se zde obrací i princip řešení interiéru – do volného prostoru jsou vsazené hlavní kusy vestavného i volného nábytku jako solitéry – vysoká skříň s kuchyní, varný ostrůvek, jídelní stůl, sofa a dlouhá komoda s TV. Kazetový obklad se zde redukuje pouze na vysoký sokl podlahy, stěny zůstávají volné a změkčené šmouhatou teple šedou malbou, která dává celé místnosti intimnější náladu.

Propojujícím prvkem obou částí dispozice je parketová podlaha, zachovaná z původní rekonstrukce, ale upravená barevně tak, aby dřevo bylo tmavší a živější a povrch už rovnou nesl lehkou patinu. V interiéru se také záměrně opakují povrchy z přírodního mramoru, které v různém užití a barevnosti dávají každému místu vlastní atmosféru, ale zároveň nesou podobný charakter jako nadčasový a solidní materiál i přírodní dekor. Odřezky kamenných desek se použily i na odkládací stolky, další nábytky navržené na míru doplňují materiálovou škálu interiéru o ořechovou dýhu a masivní mosaz (např. skříňky v koupelnách, zrcadlo, aj.).

Copyright Veronika Raffajová

Fotogalerie

Vězeňská ulice
Vězeňská ulice
Vězeňská ulice
Vězeňská ulice
Vězeňská ulice
Vězeňská ulice
Vězeňská ulice
Vězeňská ulice
Vězeňská ulice
Vězeňská ulice
Vězeňská ulice
Vězeňská ulice
Vězeňská ulice
Vězeňská ulice
Vězeňská ulice
Vězeňská ulice
Vězeňská ulice
Vězeňská ulice